pozarnikar fin

 19.07.2020

Полициски службеници го забележале пожарот на викенд куќата, на периферијата на Неготино. Куќата што горела се наоѓала во лозов насад.

CistenjeNegotino fin

6.07.2020

Невреме проследено со пороен дожд, ветер , грмежи и град го зафати вчера попладне Неготино. Во центарот на градот од коритото се излеа Неготинска река, а градот остана без струја. Улиците беа претворени во река.

negotinec fin

26.06.2020

ОВР Виница поднесе три кривични пријави против Д.К.(32) од Неготино, поради постоење основи на сомнение за сторени три кривични дела “измама“, соопштија од МВР.

Timjanik fin

18.06.2020

Шеесет и четири годишен жител на селото Тимјаник – Неготино е позитивен на Ковид 19, потврдија денеска од Центарот за јавно здравје Кавадарци.

neg133

28.05.2020

Двајца сопружници од Неготино на возраст од 49 години  се позитивни на Ковид 19, потврдуваат од Центарот за јавно здравје . Мажот бил вработен во гранична полиција и имал контакт со негов колега кој претходно бил заболен од корона вирусот, па најверојатно и тој е инфициран од него.

87872607 1285736151622961 6244464835828908032 o161 дете ќе згрижува новата детска градинка во Неготино чија изградба започна денеска.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново