Голем е бројот на кавадарчани кои побарле да ја легализираат својата дивоградба согласно законските олеснувања. Во општинската службабиле  понесени вкупно 7.249 барања за легализација на бесправно изградени објекти.

По обезбедувањето на доволни количини на вода за пиење за кавадарчани, ЈП Комуналец е фокусирано на завршување на реконструкцијата на водоводната и канализационата мрежа.

Нови 41 случаи на грип се регистрирани во Центарот за јавно здравје изминатава недела во Кавадарци. Ова е најголем број на заболени регистрирани за една недела од почетокот на сезоната.

Грејната сезона сеуште е во полн ек, а со тоа и потребата од одржување на оџаците. Викендов се запалиле пет оџаци токму поради ненавремено одржување, информираа денеска од територијалната противпожарна единица Кавадарци. Избегната е поголема штета бидејќи во сите случаи пожарникарите интервенирале на време.

Општинската организација на СДСМ Кавадарци денеска на прес конференција обвини дека ВМРО-ДПМНЕ вршел притисок врз жените вработени во општинската администрација и другите државни институции да присуствувале  на годишното собрание што утре Унијата на жени ќе го одржувала во Скопје.

Oпштина Кавадарци и годинава ќе соработува со невладиниот сектор и со низа активности ќе ја помага работата на здруженијата и фондациите. Советот ја усвои програмата за подршка на НВО секторот која има за цел  унапредување на соработката преку воспоставување на механизми за соработка, поголема транспарентност и отчетност.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново