JOKV fin

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Предлог за издавање казнен налог за едно лице, за продолжено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик, објави Јавното обвинителство на Република Северна Македонија.

bolnicakavadarciЕдно лице од Кавадарци е позитивно на корона вирус, потврдија денеска од Центарот за јавно здравје Кавадарци. Лицето согласно сите процедури е транспортирано на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Се чекаат резултатите од новиот брис за него, бидејќи позитивниот резултат е добиен од приватна здравствена установа, а направен е тест и на неговата сопруга, која е докторка во кавадаречката болница.

 

20200313 02006a61a8accc517b9f6e5fc4ff1f4cМ.Д (73)  од кавадаречкото село Глишиќ е пронајдена мртва. Во полицијата вчера било  пријавено дека околу 17.00 часот, на место викано „Љубаш“, во лозов насад, пронајдена е почината М.Д,  претходно пријавена како исчезната.

sudkv fin

Основниот суд Кавадарци го прифати казнениот налог на Јавното обвинителство Кавадарци и го огласи за виновно лицето од селото Дебреште, Општина Росоман, обвинето дека сторило кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија” од член 206 став 1 од Кривичниот законик, потврди за Дума.мк, претседателот на Основен суд Кавадарци Лазар Нанев.

jancev izjavaПоголем е  бројот на пуинктови каде може да се врши дезинфекција на раце низ кавадаречките улици, а исто зголемена дезинфекција и на градските улици. За ова и за целата состојба околу корона вирусот денеска на прес конференција информираше градоначалникот Митко Јанчев.

MaraDamjanovska fin

Седумдесет и три годишната Мара Дамјаноска од Кавадарци не е пронајдена и покрај вчерашната потрага и пребарување на територијата на градот. Жената која исчезна пред два дена, на 9 март 2020 година, околу 14 часот, од пред банка во Кавадарци додека нејзината ќерка К.Т.(32) вадела пари, боледувала од склероза. Дамјаноска во тој момент се оддалечила во непознат правец и семејството нема никакви информации за неа. 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново