siskaСе работи со засилен интензитет на проектот кој предвидува проширување со три коловозни ленти како и велосипедско - пешачка патека. Предвидено е и целосно ново осветлување како и поставување на нови сообраќајни знаци - информираат од локалната самоуправа.

1118181Работник на возраст од 35 години го загуби животот во селото Марена, потврдија од МВР.

29104020 409127802863522 5187769840105947136 n 1Четворица нови позитивни на ковид 19 се регистрирани во Тиквешијата, потврдија од Центарот за јавно здравје Кавадарци.

KV fin

17.07.2020

Епидемиологот Ристе Јовановски, на Центар за јавно здравје Кавадарци утрово соопшти дека уште двајца млади кавадарчани се позитивни на КОВИД-19.

policiska stanica kavadarci 32832899832

16.07.2020

Десетина  лица  вечерва се повикани на разговор во полициската станица поради сомнежи за организирање изборни нерегуларности. Портпаролот на СВР Велес Верољуб Додевски потврди  и најави повеќе детали за утре.

izleznost 1310.340 граѓани или 32,04% од вкупниот број избирачи гласале до 13 часот во Кавадарци. Гласањето се одвива без проблеми.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново