kavadarci fin

16.04.2020
Основното јавно обвинителство Кавадарци побара парични казни во висина до 40 дневни глоби, секоја од нив во износ од 20 евра во денарска потиввредност, за шест лица, жители на Неготино.

29497920 10215507019532353 6985179379642925056 n

16.04.2020

36 годишен кавадарчанец е позитивен на Ковид -19, потврдија денеска од кавадаречката болница. Лицето било со полесни симптоми и е на домашно лекување.

sudenjeСо цел судење во разумен рок на притворениците,  денеска во основен суд Кавадарци беше реализирано онлајн судење и изрекување на пресуда на лице обвинето за кривично дело - разбојништво. Претседателот на судот д-р Лазар Нанев вели дека судовите мора и во овој период да работат со цел да не се одолговлекува притворот како мерка за обвинети.

93136230 2701502703407107 5796635927384162304 n
 
14.04.2020
 
Општина Кавадарци во рамките на комуналната изградба по пат на донација од општествено одговорни фирми: „Кожувчанка“, „Градба промет“, „ЈА-МИ“ и „АС Машини“, изгради нов паркинг простор покрај булеварот „Никола Минчев“со финансиска вредност од околу 1 милион денари. Со овој паркинг места се доби простор за уште 60 возила.

kavadarci 1Триесет годишен кавадарчанец добил тешки телесни повреди откако паднал, во обид да им избега на полициските службеници за време на полицискиот час и е испратен на Клиниката за трауматологија во Скопје.

42547877 2266394970251218 5420250290920095744 o

8.04.2020

Во самоизолација се осуммина вработени во Основното јавно обвинителство Кавадарци, пет полицајци од полициската станица и еден доктор. Eден обвинител и неколкумина од полицајците биле на увид во изнајмениот дел од куќата во Кавадарци, каде почина албанскиот државјанин. Неговиот леш беше откриен  во недела на 6 април, во изнајмен дел од куќа во Кавадарци. 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново

Портал оживеан од обичниот, мал голем човек. Осмислен од секојдневието, создаден и пресоздаден од вистинските приказни на повардарието. Градовите и селата, малите и големи тајни, безценетите вредности, неоткриените мистерии, секојдневните проблеми, препреките и предизвиците, светлото и темното, поттикот и ударот на животот... И сето она што го прави Вардарскиот регион вистинското срце на Македонија.