sportskasalaJasmin fin

17.06.2020

Вчеравечер околу 19.30 часот во полициската станица во Кавадарци, шеесет и осум годишниот дедо Ќ.М. од Кавадарци пријавил дека во понеделникот вечерта десет години помладиот сограѓанин С.К го натепал неговиот внук.

muzejКавадарци ќе добие вински музеј. Денеска градоначалникот Митко Јанчев со министерот за локална самоуправа Горан Милевски и в.д директорот на Вардарски плански регион Игор Андреев, извршија увид во градежните работи на поранешната винска куќа, која до 7 септември годинава ќе стане вински музеј. Исто така од денеска се започнува со доградба на уште 700 метри на кејот, од мостот „Слога“ до Ваташа...

ugostiteli kavadarciВо знак на револт поради рестриктивните мерки во работењето угостителите во Кавадарци вечерва во 19 часот ги затворија своите објекти. Најавија дека нема да работат се додека не бидат повикани на преговори,  со цел да се изнајде начин за нормално функционирање на рестораните, кафулињата и останатите објекти.

tppeКавадаречката противпожарна единица ја зголемува својата опременост. Доби донација во теренеско возило за дејствување при пожари и сообраќајни несреќи и останати технички средства неопходни при извршувањето на нивните задачи.  Благодарност за донацијата искажаа градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев и командирот на ТППЕ Кавадарци, Александар Чадамов.

103973519 2754189738138403 8919549805124331411 nКавадарци продолжува со реализација на успешниот проект за обнова на фасадите на зградите во строгиот центар на градот.

stoppolicijalenta fin

9.06.2020

На нива во атарот на селото, до трактор „ИМТ 539“, вчера бил пронајден починат седумдесет и едногодишниот И.Ј. од село Дреново. По неговото откривање била повикана Итна медицинска помош од Кавадарци а лекарот констатирал смрт без траги на насилство.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново