Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kovid

04.12.2020

Едно лице на 79 – годишна возраст од Кавадарци ја загуби битката со пандемијата, во изминатите 24 часа, информираат од кавадаречката болница

.Во денешната статистика на Центарот за јавно здравје – Кавадарци, се евидентираат 59 нови позитивни случаи. Меѓу нив има 3 здравствени работици од Кавадарци, еден од Неготино и двајца просветни работиници кои одржувале настава од далечина. 

Во Кавадарци има 41 нов случај, еден во Росоман, 15 во Неготино и два во Демир Капија.

„Новите позитивни се на возраст од 12 до 70 години, информира епидемиолог д-р Ристе Јовановски.

Од почетокот на епидемијата во Кавадарци има  вкупно 1358 позитивни случаи, од кои активни се 523. Додека во Неготино има вкупно 646, од кои активни се 337 лица (91 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Мите Јаначков

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

NOVOGODISENBANERSINALCO

 
   
   
   
   

Најново