Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kavadarcipanorami fin

5.04.2020
Странски државјанин од Албанија кој неколку месеци живеел како подстанар во куќа во Кавадарци, денеска, пронајден е мртов во изнајмениот стан. Мажот живеел во градот и работел во Штип. Тој на работа не дошол од 1 април годинава, соопштиле од фирмата во која работел.

Откако неколку дена газдите кои живееле во истата куќа не го виделе, денеска, пријавиле во полициската станица во Кавадарци дека подстанарот не одговара на нивните повици. Полицијата ја обила влезната врата на делот од куќата во кој живеел подстанарот и го пронашла мртов.

Јавен обвинител и екипа на полисицката станица во Кавадарци направиле увид. По наредба на обинителот телото на починатиот маж ќе биде испратено утре на обдукција во Скопје.

Иако денеска во прв момент било побарано епидемиолози на Центарот за јавно здравје во Кавадарци да земат брис за тест на коронавирус сепак конечно било договорено брисот да се земе утре од епидемиолозите во Скопје./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново