Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

dimkovskiМинистерството за земјоделствто на состанок со лозарите дополнително ќе ја утврдува висината на интервентната мерка со која државата ќе ги поддржи производителите на грозје. Министерот Димковски денеска од Росоман најави дека во разговорите ќе се согледа и загубениот принос поради сушата.

„ Бербата е при крај. Знаете со какви се проблеми се соочувавме. Во последниот месец бевме интензивно во комуникација со лозарите. Крајна оценка ќе дадеме со завршување на бербата. Бербата на црните сорти е при крај, смедеревка се бере, останува уште станушина. Се очекуваше вишок на грозје, но сушата си го направи своето. Ќе биде собрано сето грозје што ќе биде понудено. Годинава ќе се интервенира повторно интервентно. Овие денови ќе седнеме со лозарите. Рековме мерката ќе ја дизајнираме според потребите. Имаше доста предели со суша. Приносите се намалени за 20-30%. Ќе го имаме во предвид и тоа и во разговороите ќе го направиме тоа што е најдобро за лозарите“ изјави Димковски.

 Тој апелираше земјоделците да влегуваат во договорни обврски со самите винарии, за да се планира производството, а со самото тоа да се разговара и за квалитет.

Министерот Димковски заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството, Николче Бабовски, беа во посета на винарија во Росоман, која инсталира опрема со поддршка од ИПАРД програмата. Повратени се 16,8 милиони денари, половина од инвестицијата.

„И компаниите и државата навистина знаеме како треба да се искоритстат евроспките фондови односно се она што е на располагање за модернизација и осовременување на производството“ нагласи директорот на агенцијата за финансиска поддршка.

Ангел Данов

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.