sdsm3Лозарите од Кавадарци вечерва добија ветување од лидерот на СДСМ и носител на пратеничката листа во четвртата изборна единица Зоран Заев дека грозјето ќе се откупи по добра цена, бидејќи со време биле обезбедени пари во буџетот, доколку визбите повторно би манипулирале со цената.

traktor fin

9.07. 2020

Во тешка сообраќајна несреќа на трактор и автомобил, утрово во Кавадарци, загина тракторист. Сообраќајката се случила кај „Југокомерц“
Информацијата за Дума.мк ја потврди Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.

soobrakjajka

8.07.2020

Дваесет и осум годишно момче, возач на трактор вечерва го загуби животот во тешка сообраќајна несреќа во близина на фабриката „Дрекслмајер“ во Кавадарци, потврдија од полицијата.

20171102 08d4d2be076f9896eecd68f117583febTриесет и две годишен кавадарчанец е позитивен на Ковид 19, потврдија денеска од Центарот за јавно здравје Кавадарци. Тој бил фудбалер во фудбалски клуб во Росоман.

vinariiДесет мали семејни винарии од Кавадарци денеска ги добија решенијата за упис во регистарот на производители на вино. Сега нивните вина легално може да се продаваат во трговската мрежа и угостирелските објкекти.

20200703 ebfa6f83a2f168503fe8aa76b360e0e8Неготинец на возраст од 56 години, кој бил позитивен на Ковид 19 почина, информираа од Центарот за јавно здравје Кавадарци.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново