Предлагачот компанијата „Хемомак“ од Велес го извести Основниот суд Велес дека го повлекува барањето за покренување на стечај на компанијата ЗК „Вардар“ од Градско. Според судијата Ангел Трипчев, кој ја водеше предлог стечајната постапка,  земјоделскиот комбинат му го платил остатокот од долгот од 52.000.000 денари на „Хемомак“ по што Судот донесе решение за повлекување на барањето за отварање на стечај.

Според податоците на ДИК и во општина Градско има рекордна излезност на гласачи на вчерашните предвремени парламентарни избори. Таму своето право на глас го оствариле 2.298 граѓани или 73,37 проценти од вкупниот број на гласачи евидентирани во избирачкиот список. И во Градско предноста во гласови ја има Коалицијата за подобра Македонија предводена од ВМРО ДПМНЕ.

Педесет и осум годишен скопјанец, возач на камион, утрово го загуби животот во собраќајна несреќа на регионалниот пат Велес-Градско.

 

15:15 часотВо сообраќајната несреќа што изутринава, околу 7 и 30 часот, се случи на магистралниот пат А1 Прилеп-Градско во близина на м.в.„ Раечка Спирка“ учествувале три патнички атомобила од марките „фолксваген Голф“ со регистерски ознаки од Пробиштип, „Тојота“ со неготинска регистерска табличка и „рено“ со скопска регистрација, соопшти СВР Велес.

Според информациите од таму во несреќата со повреди се здобиле две лица на возраст од 46 и 33 години, кои биле сопатници во патничкиот автомобил Тојота и Рено. Тие се пренесени во ЈЗУ Општа болница Кавадарци и нив им е укажана лекарска помош.

Во периодот од 7,30 до 9,00 час. сообраќајот на наведената делница беше целосно во прекин, за кратко потоа да биде ставена во функција едната коловозна лента на која наизменично се возеше во двата правци.

„Сосема кратко траеше прекинот и потоа сообраќајот се одвиваше наизменично,по една коловозна лента. Сега сообраќајот е целосно нормализиран и без проблеми се одвива во двата правци, “ рече портпаролката на СВР Велес, Анита Стојковска.

Увид на лице место изврши увидна екипа од СВР Велес./У.Ј

 

08:10 часот - Сообраќајна несреќа се случи утрово во 07.30 часот , кај место викано „Раец“ и целосно го блокираше сообраќајот на патот Градско - Прилеп. Две лица се повредени и префрлени во болницата во Кавадарци. Час и половина по сообраќајката , поточно околу 9 часот, сообраќајот започна да се одвива по една лента, наизменично.

Според портпаролката на СВР Велес, Анита Стојковска во сообраќајката учествувале два автомобили. Увидна полициска екипа прави увид на лице место. Резултатите од увидот ќе треба да ги откријат причините како се случила несреќата.

И АМСМ информира дека на патот Градско - Прилеп кај место викано „Раец“, после сообраќајна незгода, од 9 часот веќе е воспоставен сообраќај по една лента наизменично./У.Ј

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново