Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Gradsko1

Граѓани и верници денеска се собраа на мостот кај село Уланци во Општина Градско по повод осветувањето на водите и празнување на „Богојавление Водици“. Помеѓу четиринаесетмината мажи кои запливаа по крстот најсреќен беше Тоше Илиќ. Тој по седми пат годинава го фати крстот додека на неговата тајфа досега среќата и се насмевнала веќе 12 пати.

Тоше Илиќ е од Градско, на возраст од 29 години и пред две недели се ожени.

Тој ја прими наградата во износ од 15 илјади денари што му ја предаде градоначалникот на Општина Градско, Роберт Бешовски.

Gradsko6

- Им го честитам големиот христијански празник Богојавление - Водици на сите граѓани на општината. Нека е честит и вековит овој голем ден на крштевањето на светите води. Посакувам овој чин на соединување со христијанскиот симбол, со крстот и силата на верата што секој од нас ја носи во себе, да не обединат и да не соединат со трпение и разум, да ја засилат верата во нас за поубаво и посреќно утре. Нека е вековит и за многу години овој свет ден, рече градоначалникот Бешовски./У.Ј

Gradsko2

Gradsko3

Gradsko4

Gradsko5

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново