besovski1

17.12.2020

Во своето обраќање на свечената Седница по повод 16 декември – Ден на Општина Градско, Градоначалникот Роберт Бешовски на своите сограѓани им соопшти дека нивната општина веќе нема долгови и сметките се одблокирани.

kanalzanavodnuvanje fin

4.09.2020

Дете на две годишна возраст, синоќа, било пронајдено удавено во отворен канал за наводнување на место викано „Рамниште“ во атарот на село Долно Чичево во општина Градско.


Детето било од скопската населба Шуто Оризари.Тоа со своите родители привремено живеело на нива покрај лозовите насади на кои работеле мајката и таткото кои биле ангажирани во берба на грозје.

Несреќата се случила во момент кога родителите заминале до Градско за да испазарат храна.

Тогаш најверојатно детето, без да биде забележано од останатите грозје берачи, се упатило кон каналот со вода.

Бил повикан лекар од населба Градско кој ја констатирал смртта на детето. На неговото тело немало траги од насилство.

Настанот бил пријавен во полициската станица во 20 часот. Екипа на СВР Велес извршила увид на лице место.

По наредба на јавен обвинител телото на детето е предадено на обдукција во Институт за судска медицина Скопје./У.Ј

Фото: Архива

 

KrvodariteskaakcijaGradsko fin

8.08.2020

Четириесет крводарители мажи и осум жени, денеска, даруваа крв на крводарителската акција што се одржа во Домот на културата "Крсте Петков Мисирков" во Градско. Од нив тројца беа млади и за прв пат ја подадоа својата рака.

EzeroPodles fin

20.07.2020

Педесет годишниот Т.М од населба Градско се удавил во акумулацијата на вештачкото езеро „Подлес“ во близина на селото во Општина Градско.

Vardar fin

7.07.2020

Oд водите на реката Вардар, во близина на поранешната фабрика за вештачко ѓубре ХИВ, попладнево, после 14 часот бил извлечен машки труп. Локацијата според рибар е јужно од фабриката во близина на Градско. Тој го пријавил случајот во полиција.

 

policijazeleznickapruga fin

11.06.2020

Несреќата се случила рано утринава, на железничката пруга Велес – Градско, пред село Згрополци. Околу 4 часот локомотивата на возот го удрила мигрантот, кој се здобил тешки телесни повреди.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

NOVOGODISENBANERSINALCO

 
   
   
   
   

Најново