ZdravstvendomSvetiNikole fin

29.07. 2020

Мобилен тим составен од лекар и лаборант на Центарот за јавно здравје Велес денеска за прв пат ќе земе брисеви за коронавирус во Здравствениот дом „Г.Гаврилски“ во Свети Николе. Овој тим ќе стигне во Свети Николе штом заврши со земањето на брисеви во пунктот во Велес.

SvetiNikole fin

25.07.2020

На територијата на општините Свети Николе и Лозово има 195 заразени лица од КОВИД-19 додека 132 лица се во самоизолација по основ на контакт со заболени лица. Сите заразени лица се со полесни симтоми на болеста и вон животна опасност.

svetinikole fin

17.07.2020

По одлуката на раководството на двете конфекции, досегашниот скрининг во „Мода” и „Кемтекс”, откри нови 30 работници заразени со коронавирусот. Петнаесет беа откриени пред почетокот на масовното тестирање. Вкупниот број засега изнесува 45 работници.

policija fin

11.07.2020

Во претреси во домовите на четворица жители од селото Ерџелија, светиниколско полицијата пронашла евра, денари и пропаганден материјал на политичка партија. Едно лице е задржано во полициска станица.

DomnakulturaSvetiNikole fin

Вардарски плански регион го распиша тендерот за јавна набавка за реализација на проектот „Изведба на систем за греење и климатизација на кино сала со помошни простории“ при Домот на култура „Крсте Мисирков“ во Свети Николе. Вредноста на инвестицијата изнесува 100.000 евра. Финансиските средства се обезбедени од Бирото за регионален развој.

svetinikole fin

31.03.2020

Фејсбук група cоставена од неколку стотина членови, „Мајки на трудничко“, чиј основачи се токму жените на кои им истекува породилното отсуство, со допис до Дума.мк се обратија да го објави нивното барање упатено до владата поради настанатата ситуација со коронавирусот. Тие бараат да биде донесена одлука според која владата ќе го продолжи нивното породилно боледување затоа што тие не се во можност да ги остават нивните бебиња и да тргнат на работа. Во групата има велешанки, светиниколчанки, кавадарчанки кои го потпишаа барањето:

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново