SvetiNikole1

Во базенот пред црквата „Свети Никола“ свештениците на МПЦ, денеска, ги осветија водите во Свети Николе со што започна традиционалното одбележување на празникот Водици. Во него скокнаа и учесниците за да го фатат крстот што годинава заврши во рацете на Никола Петков. 

svetinikoleGiz1

450 килограми бебешко млеко во прав, бебешки кашички, бебешко млеко со додатоци, влечки и хигиенски влошки распредели граѓанска иницијатива на жени „ГИЖ“ од Свети Николе, во соработла со локалната самоуправа , во семејства кои живеат во селата Амзабегово, Кадрифаково, Ерџелија и во градот Свети Николе.

vezbasvetinikole1

Граѓаните на Свети Николе денеска имаа ретка можност да видат возила, вооружување и опрема која се употребува на заедничката воена вежба „Одлучен удар 19″ во која учествуваат околу 2.700 војници на АРМ и армиите на САД, Литванија, Албанија, Бугарија и Црна Гора.

Ginekoloskistol naslovna

Наместо на дрвен родилен стол стар четириесет години, од денеска, родилките на Акушерското одделение во светиниколскиот Здравствен дом „ Примариус д-р Гаврил Гаврилски“ ќе се породуваат на модерен и нов. Него го донираше Ротари клубот од Свети Николе потпомогнат од бизнис заедницата. Новиот родилен стол кој чини 4.800 евра со платен ДДВ го замени стариот дрвен и амортизиран како резултат на упорноста на медицинскиот тим на одделението кој цели деветнаесет години ја реализира кампањата „Пријатели на мајките и бебињата“ со цел да го подигне квалитетот на здравствените услуги во породилиштето.

SVNikole faanje na krstot fin

Над дваесет млади Светиниколци денеска, по повод денешниот празник Богојавление, скокнаа во осветените води на базентот пред црквата „Свети Николај“ пред присутни над илјада граѓани. Меѓу нив најсреќен беше Мартин Јосевски.

Rovokopac Gradsko

На подрачјето на општините Свети Николе и Лозово патот кон селата Немањици, Ранченци, Мечкуевци и Патетино, како и кон селата Трстеник, Сопот, Преот, Малино, Алакинци и Крушица не се проодни за лесни моторни возила, а се проодни за теренски возила.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново