Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Три години затвор – ова е казната што судијата Сашко Георгиев од Основниот суд во Штип му ја одреди на полицаецот од Свети Николе, Бранко Петков за убиство во нужна одбрана. Роднините на починатиот Далибор Илиевски ја дочекаа пресудата шокирани, така што мајката на Далибор револтирано праша дали судот донесе вака мала казна за убиство, само поради тоа што тие имаат темна боја на кожата.

Според Судот, полицаецот Петков ги пречекорил овласувањата кога пукал во триесетгодишниот Далибор Илевски минатиот септември, по обид да го легитимира по што дошло до вербална расправија.  Илиевски го придивижил возилото, држејќи го полицаецот за рака. Потоа откако ја зголемил брзината, полицаецот паднал на земја. Иливески на два наврати се враќал во намера да го прегази, по што полицаецот пукал во него во полуседечка положба.

Бранителот на полицаецот Бранко Петоков најави дека ќе бара ослободителна пресуда.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново