kav miting

„Дојде време да и вратам нешто на Македонија. Таа секогаш била моја инспирација. Дојде време да им кажеме дека им дојде крајот. Нашиот почеток е нивен крај“ – ова меѓу другото го рече пред кавадарчани на предизборен митинг кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Гордан Силјановска-Дафкова, барајќи ја нивната поддршка. Се осврна на лошите политики на актуелната власт. Порача дека со нејзиниот избор за претседател државата ќе си го најде европското место, овде во Македонија.

sekerinska

Mинистерката за одбрана Радмила Шеќеринска  и началникот на ГШ на АРМИ генерал мајор Васко Ѓурчиновски денеска присуствуваа на воената вежба „Македонски блесок 14“ на армискиот полигон Криволак. Таа нагласи дека се прават напори за подобрување на условите за работа во армијата.

VelespanoramaodInternacionalkonsprotiva fin

21.10.2020

Во последното деноноќие починатите велешани, еден маж и една жена, се на возраст од 62 години додека починатиот маж од Свети Николе е на 69 годишна возраст. Сите починати биле пациенти на Инфективното одделение во Општа болница во Велес.

IgorZdravkovski fin

20.10.2020

Во последните три години сведоци сме на континуирани напади врз опозицијата од страна на локалната и централната власт, обвинувања за наводни криминали, наместени судски процеси и прераспоредување на работни места исклучиво на поддржувачи и членови на ВМРО ДПМНЕ кои биле неистомисленици со владеачката гарнитура, рече вечерва на крајот на протестот со автомобили, пред влезот во Општина Велес, претседателот на Општинскиот комитет и актуелен пратеник Игор Здравковски .

Veleskovid fin

20.10.2020
Ова е втор пат за рок од четири дена бројката на новозаразени со коронавирус во Велес да е двоцифрена. Петнаесет новозаразени во изминатото деноноќие или двајца помалку од официјално објавените резултати во саботата, на 17 октомври, годинава.

CadVeteks fin

20.10.2020

Запалено стрниште или смет, можеби отпад гореше скоро еден час, денеска, во дел од населбата Шорка во Велес. Димот се издигаше високо во воздухот. Фоторафијата што Дума.мк ја доби околу 14: 40 часот прво наликуваше на чад што може да е дел од пожар.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново