Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

153134207 174928484180572 1469308425659256389 n 1

24.02.2021

Културно уметничките друштва и Ансамбли од Велес и од Чашка не се сложуваат во целост со Предлог Категоризацијата во фолклорот на начин како што го замислиле етнокореолозите. Тие деновиве испратија реакција до Министерството за култура.

Во реакцијата ги образложија своите аргументи зошто не им требаат етнокореолози во нивната работа.
Реакцијата на Ансамбл „Керамичар“, КУД „ВилаЗора“, КУД „Бирлик“, и КУД „Коле Неделковски“ од Велес како и на КУД „Тодор Јанев“ ја пренесуваме во целост:

153134207 174928484180572 1469308425659256389 n 1

154243737 280560956839217 8563967320427290711 n 1

154206597 211398367379743 8085407824307270722 n 1

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново