Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kvadricikl fin

Мало теренско возило квадрицикл доби Националната установа „Стоби”, за потребите на вработените донирано од Фондацијата „Балканско наследство”. На античкиот локалитет интензивно се работи. Летните школи се во тек. Осумнаесет студенти од повеќе земји ископуваат и во викенд имаат екскурзии.

-Соработуваме со нив и заеднички организираме меѓународни летни школи за археологија и конзервација, на кои доаѓаат студенти од целиот свет. Ова мало теренско возило е за наши потреби бидејќи досега за завршување на некои обврски сме губеле доста време. Не е исклучена можноста во иднина да се користи и од туристи, ако има интерес за такво нешто, рече Мишко Тутковски, в.д директор.

Фондацијата „Балканско наследство” во изминатите осум години има реализирано и други донации во овој локалитет, како археолошки ископувања, конзервација на мозаици, мебел, фотоапарати и слично.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново