Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

На Големата сцена на Театарот „Јордан Х.К-Џинот“ се одржа премиерното прикажување на претставата за деца „Заспаниот супер-херој“ по текст и режија на Младен Крстевски. „Заспаниот супер-херој“ е најнова театарска продукција наменета за најмладата публика која театарот ја реализира од сопствени средства.

Претставата на атрактивен и интерактивен начин ја следи приказната за Ицо и Гицо кои со помош на нивниот супер-херој и волшебникот ја спасуваат својата другарка Пинипу од рацете на лошиот вештер.

Во претставата настапуваат актерите Фаик Мефаилоски, Жарко Спасовски, Васил Зафирчев, Ирена Илиевска, Младен Крстевски и Филип Христовски.

Првите изведби на претставата во текот на следната недела ќе бидат со организирана посета на ученици, по што ќе следуваат и изведби на репертоарот на театарот предвидени за слободна продажба./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново