Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Во малата сала на Локалната библиотека „Гоце Делчев“ се одржа промоција на нови седум наслови од едицијата на книги од македонски автори, адаптирани на брајово писмо. Заедно со новите седум, брајовата библиотека „Ратко Пајдаков“ која е дел од Здружението на слепите лица на Општина Велес, веќе брои 43 наслови.

На промоцијата беа презентирани насловите: Силјан Штркот - Марко Цепенко, Избор - Јоаким Крчовски, ММЕ - Кој прв почна - Дејан Дуковски, Така било пишано - Сашко Насев, Млади синови - Васил Иљоски, Антица - Ристо Крле, како и реизданија на насловите: Црно семе - Ташко Георгиевски, Камена перница - Ристо Ѓ. Јачев, Диво месо - Горан Стефановски, Бели мугри - Кочо Рацин.

За новите наслови, за нивната важност, како и за значењето на брајовото писмо за слепите лица, на промоцијата говореа, м-р Игор Крајчев, директор на Локалната библиотека „Гоце Делчев“ и Коце Димов, претставник на одделението за слепи лица при НУБ „Св. Климент Охридски“ - Скопје.

Традиционално, дел од книгите, Здружението ги подарува на велешката библиотека за брајовото катче во истата.

Проектот за адаптација на реномирани наслови на брајово писмо е проект на Здружението на слепите лица на Општина Велес, во соработка со Локалната библиотека „Гоце Делчев“ - Велес, а финансиски е поддржан од Општина Велес./У.Ј

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново