Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Кети Борисовска e прогласена за актерка на годината и Фаик Мефаиловски за актер на 2017 година. Наградите ги востанови велешки театар „Јордан Хаџи Константинов Џинот“ во кој Борисовска и Мефаиловски се професинално ангажирани. Со цел за поголема мотивација и реално вреднување на покажаните работни резултати Признание му беше доделено и на сценскиот работник Спасе Петрушев. Тројцата наградени добија парична награда, признание и статуетка.

- Убаво се чувствувам. Имам измешани емоции. Кога дознав дека ја добивам наградата за 2017 година веднаш ми се врати тој филм на моите почетоци, целиот 14 годишен пат исполнет со многу труд, многу солзи, многу насмевки, присуство на сцената, дружења, пибликата.Убаво задоволство е се разбира. Таа ќе биде поттик не само за мене, Фаик и Спасе туку и за другите колеги, рече Борисовска. 

- Тоа е прекрасно чувство затоа што знаеш кога во годината во која најмногу си изработил тоа било нешто добро. Како што кажа Кети тоа ќе биде поттик не само за нас туку и за сите останати во работниот колектив да се трудиме да ја земеме таа награда. Чувството е прекрасно затоа што ни ја доделуваат колегите со кои работиме затоа што ние сме семејство и театарот мора да биде семејство и мора да има љубов, почитување и признанија за тој што во една измината година сработил најмногу, рече Мефаиловскив имаат во своите раце.

Актерката Кети Борисовска наградата ја доби за улогата на Ана Комнена во истоимената претстава но и затоа што таа одигра 48 претстави, што се наоѓаа на репертоартот на театарот, во оваа година меѓу кои се „Театар љубов моја“, и „Чавката во „Волшебникот од Оз“.

Актерот Фаик Мефаиловски зад себе има четиригодишно професионално искуство. Тој е награден за толкувањето на ликот на Петар Хермит во претставата „Ана Комнена“. Тој настапи во вкупно прикажани 67 претстави пред публиката во кои беше и Ерџан „Синиот портокал“, Планер во „Тирамису“ и Страшилото во „Волшебникот од Оз“.

Сценскиот работник Спасе Петрушев беше ангажиран како реквизитер во вкупно 120 претстави на редовниот репертоар на велешки театар.

Во чест на наградените, во саботата на 23 декември, нивните колеги ја одиграа претставата ,,Вдовицата се мажи,, во режија на Младен Крстевски, работена по текст на Чехов./У.Ј

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново