Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Актерите на велешки театар во петок, на 11 ноември, повторно ќе ја изведат претставата за деца „Мачорот во чизми“. Таа е наменета за младите љубители на театарот кои досега немале можност да ја проследат претставата со почеток во 18 часот. Билети по цена од 50 денари ќе бидат пуштени во продажба на билетарницата на театарот.

Претставата е работена според истоимената приказна за деца на Шарл Перо, во драматизација на Катерина Момева и во режија на Деан Дамјановски. Сценографијата е на Филип Коруновски, костимите на Катерина Чукниева, автор на музиката е Сашко Костоев, а кореографијата е на Маја Каревски.

Во претставата настапуваат актерите: Фаик Мефаилоски, Жарко Спасовски, Маја Љутков, Кети Борисовска, Самоил Стојановски, Александар Велјановски, Зорица Панчиќ, Драгана Босниќ, Слободанка Чичевска и Кица Ивковска.

Претставата „Мачорот во чизми“ е трета продукција од Годишната програма на театарот за 2016 година, поддржана од Министерството за култура на Р.Македонија. /У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново