Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

PocesnoRacinovopriznanie fin

21.09.2020

Организацискиот одбор во состав Аце Коцевски, претседател и членовите професор Кристина Николовска, професор Људмил Спасов, професор Гоце Ристовски и професор Стефани Андреевска донесе одлука почесното Рациново признание за афирмација и популаризација на македонската литература и култура, надвор од границите на Република Северна Македонија годинава да се додели на професор д-р Виктор Фридман од Чикаго, САД и професор д-р Јоуко Сакари Линдстет од Хелсинки, Финска.

57те по ред Рацинови средби ќе се одржат на 25 и 26 септември 2020 година, на отворната сцена на амфитеатарот во Младинскиот парк во Велес кога ќе им бидат врачени и Рациновите признанија на овогодинешните добитници.

Сите настани кои се дел од 57. Рацинови средби ќе бидат одржани според протоколите и мерките за заштита од ширење на Ковид-19./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново