Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

temkov plakat fin

Домот на културата “Иван Мазов -Климе“ во Кавадарци продолжува со интензивни културни и уметнички настани.

Во недела, 19 јануари, со почеток од 19.30 чаасот, во Галеријата при Домот ќе биде отворена самостојна изложба на ликовниот уметник Владимир Темков од Кавадарци насловена како “Една година потоа“.

prestava fin

Два дена подоцна, поточно, вторник, 21 јануари со почеток од 20 часот, Театарот при Домот ќе ја изведе претставата “Професионалец“ работена според култниот текст на еден од најдобрите европски драмски автори Душан Ковчевиќ, во режија на Ненад Витанов,како режисер гостин.

Во претставата играат актерите Александар Малинков, Диме Коцевски и Диме Боцев./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново