strip centar veles

16.04.2021

Стрип центар на Македонија – Велес ќе биде дел од меѓународниот проект CAN FOR BALKANS. Носител на овој проект е Музеј на историјата во округот на Брашов – Република Романијa. Kако партнери, освен,  македонскиот стрип центар ќе бидат и Белгискиот стрип Центар од Брисел, Стрип училиштето „Никола Митровиќ Кокан“ од Лесковац, Србија и Државниот историски музеј од Тирана, Албанија.

davor kjimovski oro1

13.04.2021

На 15 годишна возраст, Давор Ќимовски, од Чашка, на јутуб го објави своето прво авторско оро „Ќимово оро“. Тој е средношколец и учи во Музичкото училиште „Сергеј Михајлов“ во Штип. Желбата кон народната музика, вели, дека му се појавила од најмала возраст. Првите музички ноти ги изучувал на мал клавир кој го имал во својот дом, но неколку години подоцна го запознал својот професор Војче Петрушевски и целосно се посветил на музицирање на хармоника.

 книжара антолог 2

09.04.2021

Денеска во Велес, пред платото на Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, се паркираше првата книжара на тркала „Зборче“ од издавачката куќа „Антолог“. Оваа иновативна идеја има за цел да ги зближи книжевноста и читањето до повеќе читатели во нашата држава.

169347671 1403243086682772 7765538211418863177 n

05.04.2021

Во Галеријата при Домот на култура „Иван Мазов – Климе“ во Кавадарци, во петок, ќе биде отворена самостојна изложба на познатиот македонски ликовен уметник Новица Трајковски од Скопје.

Untitled design

05.04.2021

Локална библиотека „Гоце Делчев“ од Велес одбележувајќи го 2 април – Светскиот ден на литература за деца организираше онлајн поетско читање, изложба на книги за деца и едукативни работилници.

169106365 303303164521548 1656210847852146379 n

05.04.2021

По неколку децениска посветена работа на пишувањето афоризми и сатира, афористичарот Димитар И. Вилазорски одлучи да не биде само член на жири комисија за отценување и доделување на награди, и ја освои првата награда на афористичкото матине. Станува збор за престижна национална награда во овој вид на творештво што годинава организаторот за тема ја избра областа „Правда“. Во силна конкуренција составена од врвни македонски афористички имиња, Вилазорски сепак за добивањето и врачувањето на наградата, што во саботата се случи во излетничкото време „Кај дабот“, во близина на Кочани, рече:

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново