Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Американската компанија Apple планира на почетокот на следниот месец да промовира три нови модели лаптопи. Ова вчера соопштија од компанијата. Прогласувањето на новите модели ќе се случи на годишнината Меѓународна конференција за технологија во Сан Хозе, Калифорнија.

Годишно таа се одржува помеѓу 5 и 9 јуни.

Според проценките на Bloomberg, преносните компјутери претставуваат приближно 11% од продажбата на Apple, а реализацијата на смартфоните iPhone – речиси две третини.

Како што се нагласува во публикацијата на медиумот, надежта на Apple, е дека новите производи ќе бидат во можност да се натпреваруваат со новиот Surface лаптопи, создаден од Microsoft. Тој беше претставен на почетокот на овој месец со оперативниот систем Windows 10 S.

 

 

SEMM baner MK

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново